• ops (at) police.pl
  • 91 42 43 840
  • pn - pt: 7:30 - 15:30

Razem łatwiej!

Prace ręczne przy użyciu zimnej porcelany.

Trzy kwadranse dla rodziny

Jednym z wielu zadań asystenta rodziny jest wspieranie rodzin przeżywających  trudności życiowe, zwłaszcza w sferze problemów opiekuńczo – wychowawczych. W swojej pracy asystent  przede wszystkim pomaga, doradza i towarzyszy rodzinie w  przezwyciężaniu bieżących, a czasem wieloletnich problemów życiowych. Otacza rodzinę wsparciem i stara się wzbudzić  w niej wiarę   w swoje możliwości oraz motywować do podejmowania działań, które do tej pory były uznawane za  niemożliwe. Zazwyczaj pracuje z całą rodziną i za jej zgodą w miejscu zamieszkania.
Wieloletnie doświadczenia asystenta w pracy z rodziną wskazują na trudności rodziców       w  organizacji i sposobie spędzania czasu wolnego rodziny. Wspólny wypoczynek lub często sam pomysł na jego organizację przysparzają wielu problemów. Budowanie więzi i relacji „rodzic – dziecko” często zaczyna się podczas wspólnych zabaw i spędzania ze sobą czasu wolnego. Rodzice mają wówczas możliwość dostrzeżenia potrzeb i zainteresowań dzieci, nawiązania tej magicznej relacji, z którą potem dziecko wyrusza w świat, i które daje mu poczucie bezpieczeństwa i oparcia w rodzinie. Wspólny spacer, przeczytanie razem książeczki, zrobienie kartek na „Dzień Babci i Dziadka” lub jazda na rowerze - te zwykłe czynności sprawiają, że dziecko nabywa rożnych kompetencji, w jego oczach rośnie autorytet rodzica jako życiowego nauczyciela. Z kolei rodzice mogą cieszyć się prawidłowym rozwojem dziecka, poszanowaniem jego odrębności i dostrzeżenia jego dobrych i indywidualnych cech.
Odpowiadając na potrzeby rodziny dotyczących integracji oraz wzmocnienia więzi emocjonalnych, asystenci Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach opracowali projekt „ Trzy kwadranse dla rodziny”. Zakłada on cykl 12 spotkań w ciągu roku, który obejmuje zajęcia praktyczne. Podczas tych zajęć rodzice wraz z dziećmi  wspólnie wykonują prace artystyczne i techniczne, a także organizują zabawę przy wykorzystaniu artykułów codziennego użytku oraz wytworów natury. Zajęcia te odbywają się głównie w domu  uczestnika projektu lub na świeżym powietrzu. Nabyte w trakcie trwania projektu umiejętności pozwolą w przyszłości  rodzicom na szybkie  znalezienie metody na nudę, a dzieci z pewnością usłyszą wiele ciekawych rodzinnych historii.

W programie udział  bierze 9 rodzin, w tym ok.  20  dzieci.
Tematyka zajęć:
Styczeń - „ Dzień Babci Dzień Dziadka” - lampiony    
Luty – „Walentynki” – serduszka z zimnej porcelany
Marzec – „Dzień słodkości” – dekorowanie pączków
Kwiecień - „ Wielkanocne Jajo” - pisanki
Maj - „ Dzień Matki”   - wianki z naturalnych materiałów
Czerwiec - „ Kolorowe kanapki” - samodzielne przygotowanie posiłków
Lipiec – „Gry planszowe” – samodzielne przygotowanie gry typu „ chińczyk”
Sierpień „ Wspomnienie z wakacji” - malowanie kamieni
Wrzesień-  „ Dzień ziemniaka” - kolorowe stemple
Październik -  „ Kasztanowe ludziki”
Listopad - „ Jesienne obrazy” - malowanie liści
Grudzień -” Piękna choinka” - robienie ozdób choinkowych