• ops (at) police.pl
  • 91 42 43 840
  • pn - pt: 7:30 - 15:30

Razem łatwiej!

Dzień Sąsiada

Dzień Sąsiada – osiedle “Stare Miasto” w Policach

  • 2019-06-12 11:02:40
  • OPS Police

W dniu 08 czerwca 2019r. mieszkańcy osiedla “Stare Miasto” przy współpracy Rady Osiedla nr 2 oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach już po raz czwarty wspólnie świętowali „Dzień Sąsiada”. Spotkanie to miało na celu integrację oraz aktywizację lokalnej społeczności do wspólnego działania na rzecz swojej społeczności. Realizacja wydarzenia była poprzedzona wcześniejszymi spotkaniami w których uczestniczyli mieszkańcy oraz współorganizatorzy.

Spotkanie z okazji „Dnia Sąsiada” odbyło się na terenie placu zabaw przy ul. Nowopol. Wielu mieszkańców osiedla “Stare Miasto” zaangażowało się w przygotowanie tego wydarzenia. Panowie z Rady Osiedla nr 2 wraz z mieszkańcami zaangażowali się w obsługę techniczną imprezy: rozkładali namioty, ustawiali ławki i stoły. Sąsiedzi przynieśli własnoręcznie upieczone ciasta, przygotowali sałatki, placki, smalec oraz inne dania, którymi częstowali się wszyscy uczestnicy imprezy. Obsługiwali także grill, na którym przygotowywali kiełbaski dla uczestników. Jeden z sąsiadów udostępnił źródło energii ze swojego mieszkania, dzięki czemu wszyscy mogli świętować „Dzień Sąsiada” przy muzyce na żywo.

W zorganizowanie spotkania zaangażowali się także studenci - wolontariusze z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego, którzy malowali dzieciom twarze oraz prowadzili gry i zabawy dla rodzin. Ponadto nauczycielka wychowana przedszkolnego z Przedszkola Publicznego nr 11 w Policach zorganizowała konkursy dla dzieci oraz rodziców. Wychowawczyni świetlicy środowiskowej Rady Osiedla nr 2 przygotowała pokaz baniek mydlanych, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli spróbować swoich sił w tworzeniu własnych baniek. Pracownicy socjalni przygotowali także konkurencje dla rodzin w postaci tańca z balonem oraz wyścigu na szczudłach.

Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowania oraz realizację wydarzenia, wręczając pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.

W trakcie spotkania sąsiedzi rozmawiali o potrzebach mieszkańców osiedla “Stare Miasto” oraz o możliwości zbudowania takiego systemu wsparcia, który umożliwiłby szeroko rozumiany rozwój lokalnej społeczności. Zwrócono szczególną uwagę na osoby starsze i samotne, a także na sposób spędzania czasu wolnego osiedlowej młodzieży. Wskazano, że takie przedsięwzięcia jak “Dzień Sąsiada” szczególnie integrują mieszkańców. Zauważono także, że z roku na rok, przybywa świętujących. W wydarzeniu zaczęły brać udział osoby, które na co dzień nie udzielają się w lokalnej społeczności. Mieszkańcy zgodnie stwierdzili, że za rok spotkają się ponownie z okazji święta “Dnia Sąsiada”.